Цената на петрола се понижава леко, след като отчете трети седмичен ръст, тъй като възстановяването на търсенето в ключови региони повиши оптимизма за нарастващия разход на гориво независимо от новите пикове на Covid-19 в части от Азия, съобщи Bloomberg.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,28% до 68,52 долара за барел, докато американският лек суров петрол понижава цената си с 0,17% до 65,25 долара за барел.
САЩ, Китай и части от Европа се възстановяват силно от пандемията, тъй като ваксинациите се ускоряват.
Китайската икономическа активност се забави през април от рекордното си разширяване през първото тримесечие, въпреки че сегменти като промишленото производство бяха стабилни. Страната също преработи рекордно количество суров петрол през първите четири месеца на 2021 г., тъй като рафинериите се увеличиха и търсенето на гориво се повиши.
Петролът успя да се измъкне от граници близо 60 долара за барел и да възобнови възходящия си тренд, но постоянните напомняния, че части от света остават далеч от пълното възстановяване от пандемията, продължават да влошават перспективите. Разпространението на коронавируса в Индия все още ощетява търсенето в страната, като Сингапур и Тайван също се борят с нови огнища.
Увеличава се и перспективата за по-големи потоци на суровини от Иран, тъй като нацията се стреми да съживи ядрената сделка и да се освободи от санкциите на САЩ. Преговорите обаче продължават и напредъкът по решението остава несигурен.
„Възстановяването, което се случва в Европа и САЩ, е достатъчно добро за подпомагането на петрола“, каза Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.
Съединените щати обявиха малко повече от 30 хил. нови случая на коронавирус в събота, понижавайки колебливата средноседмична бройка до най-ниското ниво от края на миналия юни, според данни, събрани от университета „Джон Хопкинс" и Bloomberg.
Във Великобритания над 20 милиона души, или 38% от британското пълнолетно население, са напълно ваксинирани срещу коронавируса, заяви правителството в неделя.
*Информацията е актуална към 10:10 часа българско време


Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
А. Йотова: Климатичните цели и планове на България остават само на хартия
Космически, AI и крипто проекти: американските IPO, които да следим през 2026 г.
Гао: Историята ще обяви събитията във Венецуела за края на Рax Americana
xAI на Мъск набра $20 млрд. с подкрепата на Nvidia
Qualcomm гледа на роботиката като на следващата голяма вълна в AI
VW и Porsche вкарват 500 000 коли в сервизите си
Най-добрата кола в света - това са претендентите
Продажбите на Nissan в Япония с рекорден срив от 32 години
BYD заложи на груба сила в ултралуксозния сегмент
Ще видим ли Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни’’
Венецуелската армия погреба войниците си, убити при операцията на САЩ
Носителят на "Златната топка" Кевин Кийгън е диагностициран с рак
Закъса го: Софи Търнър не била ходила на среща с мъж от месеци
Правителството на Гренландия ще е на срещата между Рубио и датския кабинет